Rozhovor so skupinou DEADLETTER

Rozhovor so skupinou DEADLETTER

Pred energickým vystúpením na tohoročnom festivale Pohoda 2025 sa Zuzana Líšková rozprávala s dvomi členmi kapely DEADLETTER, Zacom Lawrencom a Georgeom Ullyottom.

Rozhovor so skupinou DEADLETTER Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Post-punková skupina z Veľkej Británie, DEADLETTER, vydala minulý rok svoj debutový album s názvom Hysterical Strength, ktorý zaznamenal obrovský ohlas. Čo sa odvtedy udialo, hovorí spevák kapely, Zac Lawrence:

„Myslím, že sme boli s albumom na dosť rozsiahlom turné. Približne od apríla chodíme hrávať najmä na festivaly. Nie je ich až tak veľa vo Veľkej Británii, ale oveľa viac vystúpení máme na kontinente. Boli sme aj na miestach, ktoré sme nikdy predtým nenavštívili, napríklad aj tu, na Slovensku sme prvýkrát. Je príjemné vidieť, ako na album reagujú fanúšikovia. A tiež je skvelé, že keď sme na pódiu, cítime ich energiu.“

Skupinu DEADLETTER založili traja kamaráti z detstva: spevák Zac Lawrence, bubeník Alfie Husband a basgitarista George Ullyott. Z anglického grófstva Yorkshire sa presťahovali do južného Londýna a do kapely pribrali ďalších troch členov. Autorom textov je Zac Lawrence. Ich debut, Hysterical Strength kritici označujú ako nabitý energiou, no pomerne temný.
 
„Nesnažím sa, aby boli texty programovo temné. Skôr mi ide o to, aby boli čo najviac realistické. Myslím, že niekedy sú vďaka realizmu temnejšie a niekedy naopak odľahčenejšie alebo možno aj vtipné.“
 
Na albume nájdeme aj viacero textov spojených s náboženskou tematikou. Zac Lawrence ju používa, pretože je zrozumiteľná a dokáže ňou komunikovať svoje vnútorné nastavenie.
 
„Nevyznávam jedno konkrétne náboženstvo, ani sa nechodím modliť do kostola či na nejaké špeciálne miesto. Myslím si ale, že vo svojom živote nasledujem morálny kódex. Náboženské metafory sú veľmi dobrým spôsobom, ako zrozumiteľne hovoriť o potrebe morálneho správania či o jeho nedostatku.“
 
V živých vystúpeniach sú DEADLETTER expertami na zmenu intenzity. Z voľne plynúcich veršov nás dokážu rýchlo zaviesť do post-punkovej zúrivosti. Aj preto ich ako support na svoje turné zobrali skupiny Squid, Viagra Boys, Placebo, Yard Act či Pip Blom. Ich mix post-punkových gitár so saxofónom funguje fantasticky a takmer zaručene roztancuje každého. Za veľmi krátky čas sa stali jedným z najväčších hudobných objavov britských ostrov. Ich kalendár sa naplnil koncertami a museli sa naučiť zvládať aj náročné presuny a zmeny. Ako sa s tým okrem množstva kávy, ktorú vypijú, vyrovnávajú, hovorí basgitarista George Ullyott:
 
„Fakt sa snažím zvládnuť zvyšok leta bez skolabovania, pretože je to naozaj náročné. Za posledných pár mesiacov sme mali množstvo koncertov. Myslím, že sa snažíme spať vždy, keď sa dá. Minulú noc som veľa nenaspal, takže sa mojou druhou posteľou stalo lietadlo a potom treťou taxík. Zlepšili sme sa v schopnosti zdriemnuť si, keď môžeme.“
 
Členovia kapely DEADLETTER ešte nie sú profesionálnymi hudobníkmi na plný úväzok, hoci sa o to usilujú. Po príchode z koncertov sa vracajú k svojim bežným zamestnaniam. Okrem saxofonistu Nathana Pigotta, ktorý je učiteľom hudby, pracujú ako záhradníci, ako hovorí Zac Lawrence:
 
„Stále musíme chodiť do zamestnania. Takže sa vrátime domov z niečoho ako je tento festival a zvyčajne do dvoch dní sme späť v práci. Väčšina z nás sú záhradníci. Po fyzicky náročnom koncertovaní teda robíme inú fyzicky náročnú prácu. Je to zvláštne, ale byť vonku a pracovať s rastlinami je istým spôsobom duchovne povznášajúce. Nie je to najhorší spôsob ako si na seba zarábať.“
 
Traja členovia skupiny dokonca pracujú spolu v jednej firme. Že je to obrovský kontrast, potvrdzuje aj basgitarista George Ullyott:
 
„Je to trochu vtipné, že sa vrátime z hrania na pódiu a o deň, dva sme opäť na kolenách a trháme burinu. Žijeme fakt surreálny život.“
 
To, že členovia DEADLETTER sú skoro stále spolu, im pomáha aj pri tvorbe hudby.
 
„V obývačke u nás doma máme bubny. Môžeme hrať a tvoriť kedykoľvek. V skutočnosti nikdy neprestávame. Je to skvelé, pretože nikdy neviete, kedy vám niečo napadne. Dosť pomáha, keď sme spolu a vieme sa napojiť na svoje myšlienky a rýchlo naše nápady aj zahrať.“

DEADLETTER majú už teraz hotových niekoľko nových skladieb, ktoré budú súčasťou ich ďalšieho albumu. Svoj druhý štúdiový album plánujú vydať začiatkom budúceho roka. Názov zatiaľ nechcú prezradiť, no hudobne to bude posun smerom viac k tanečným vplyvom, väčšej rytmickosti a ľahkosti.

Pripravila: Zuzana Líšková, foto: Mária Čubová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame