Horúce jarné dni sú tu s priehrštím skvelej novej hudby. V našom vysielaní určite zaznejú ukážky z albumov ako A Study Of Losses od Beirut, Send A Prayer My Way od Julien Baker či Thee Black Boltz, ktorý nahral Tunde Adebimpe z TV on the Radio.
Skvelá hudba pre fanúšikov tvrdších gitarových žánrov vyšla v tomto roku v Taliansku. Veľmi príjemne šokovala experimentálna nahrávka From Nothing od milánskych Benthos a naším albumom týždňa s ukážkami až do nedele bude skvelá vec s názvom The Spin od formácie Messa.
Messa sú z mesta Cittadella v Taliansku, vznikli na začiatku roku 2014 a v priebehu viac než dekády stihli vydať štyri dlhohrajúce albumy, viacero singlov, splitko a dokonca aj živú nahrávku z kultového festivalu Roadburn v Holandsku.
Ako o sebe sami vtipne píšu, už od svojho založenia varia z kotla plného najrôznejších zvukov – v ich hudbe nájdete prog rock, black metal, doom metal, punk, dark ambient, dokonca aj jazz či blues. Samotní Messa svoj hudobný žáner označujú sympaticky romanticky ako „Scarlet Doom“.
Extrémne široký záber vplyvov a inšpirácií dovoľuje šikovným hudobníkom šokovať v pravú chvíľu sviežimi aranžérskymi nápadmi. Ich hudba tak nielen príjemne plynie, ale dokáže byť podnetná a inšpiratívna.
Hlavným ťahúňom skupiny je bubeník Rocco Toaldo, ktorý používa umelecké meno Mistyr a okrem Messa hrá v ďalších štyroch hudobných formáciách, medzi nimi sú napríklad temné spolky s pôsobivými názvami ako Nox Interitus a Sterbenzeit. Speváčka Sara Bianchin stíha okrem Messa ešte kapelu Sixcircles a rovnako aktívni a činorodí sú aj gitarista Alberto Piccolo a basgitarista Marco Zanin.
Messa je jednoducho spolkom mladých ľudí, ktorí sa nijako neobmedzujú vo svojich umeleckých činnostiach. Hoci, kto vie, ako to bude v blízkej budúcnosti, keďže ich novinka vyšla u veľkého vydavateľstva Metal Blade Records a s úspechom môže prísť viac záväzkov a povinností a intenzívneho vyťaženia na koncertných šnúrach.
Samozrejme, že hudba od Messa je hlboko zakorenená v tom, čo v 70. rokoch minulého storočia stvárali na svojich albumoch bájni Black Sabbath. Najmä kultový zárez Master Of Reality z roku 1971 je doslova bibliou pre obrovské množstvo umelcov aj v súčasnosti.
Všetky tie skvelé stoner a doomové spolky, ktoré by ste si mohli asociovať s Messa, vychádzajú zo zvuku skladieb ako After Forever, Children Of The Grave, Sweet Leaf či Into The Void. A ak sa vám páčia Messa, určite skúste aj hudbu od silných mien ako Windhand, Pallbearer, King Woman, Jex Thoth, Yob, Sinistro, alebo aj slovenských Old Tomb či Bongsilisk.