28. február bol jedným z najsilnejších piatkov, čo sa nových albumov týka. Vybrať ste si mohli bez ohľadu na to akému žánru fandíte. S novým albumom sa vrátilo dnes už tri Darkside, čerstvú sólovku vydal Andy Bell z kapely Ride, nový album zverejnili aj bdrmm. Na trh sa dostal aj odkladaný album Doves, ale aj očakávaný debut od Hope Tala a vrátila sa aj Banks, ktorá sa doslova vrátila a to k tvorbe akú robila pred desiatimi rokmi. Z bohatého zoznamu nahrávok pre vás vyberáme album, ktorý vyniká najväčším počtom hostí a hostiek. Na album Temporary projektu Everything is Recorded ich nájdete okolo dvadsiatky. Na úvod len pripomenieme, že za projektom stojí rešpektovaná postava hudobnej scény, šéf vydavateľstva XL, skúsený hudobník a producent Richard Russell. S týmto projektom debutoval v roku 2018, nasledoval album Friday Forever. Všetky tri albumy spája to, že sú o spoluprácach a práve na tom je postavený celý projekt Everything is Recorded.
Richard Russell je už od 90. rokov veľmi výraznou osobnosťou hudobnej scény. Spolupracoval s Damonom Albarnom, jeho vydavateľstvo nám prinieslo albumy The White Stripes, Thoma Yorka či M.I.A. Je tak jasné, že nie, mu na spoluprácu nepovie asi nikto. Richard Russell si tentokrát na album vybral nováčikov aj hviezdné mená. Po boku Florence Welch z Florence and the Machine či Kamasiho Washingtona sa objavujú nováčikovia mary in the junkyard, Roses Gabor či Nourished By Time. „Sedíte spolu v jednej miestnosti a bavíte sa s príjemnými ľuďmi. Je tam skvelý balans medzi mužmi a ženami, neriešia sa tam žiadne macho záležitosti. Hráte spolu a je to nielen zábava, ale až taká meditácia. Všetko sa udeje v správnom čase, kedy to má prísť. Pokiaľ viem, tak dnes už skoro nikto takto nenahráva. Je to trochu psychadelické, má to ten vibe 60.rokov,“ uviedol Richard Russell pre nytimes.com.
Pri Richarda Russella ide už o tretí album s projektom Everything is Recorded a sám priznáva, že nechce žiť v minulosti a chce sa s každou novou nahrávkou niekam posúvať a objavovať ešte neprebádané. Zatiaľ čo na predošlých albumoch čerpal zo svojej lásky k punku, hip-hopu či tanečnej hudbe, tentokrát sa nebránil využívaniu najnovších technológií a samplom. Čerpal z folku, soulu, gospelu aj rnb. Z hudby, ktorá má dnes už desiatky rokov. Richard Russell ju aj takýmto spôsobom stále drží pri živote, aby sme na umenie, ktoré stálo za to nezabúdali. Spájať minulosť so súčasnostou, bolo hlavným zámerom novinky Temporary. „Nechcel som urobiť nejaký temný album. Je o radosti. A s rovnakou radosťou aj vznikal,“ prezradil pre NY Times Richard Russell.
„Pracovať s Richardom Russellom je ako tancovať s niekým. Obaja poznáte kroky bez toho, aby ste predtým spolu skúšali,“ takto spoluprácu s Richardom Russellom spred opísala herečka a jedna z hostiek na albume, Samantha Morton. Novinka Temporary vznikla z veľkej časti spoločným jammovaním v štúdiu. Hudobníci a hudobníčky sa stretli, hrali spolu a z ich spoločného nadšenia vznikol album, ktorý budete s radosťou počúvať, či už v období, kedy je vám dobre alebo naopak potrebujete povzbudiť. „Svojim spôsobom je to album o rôznych stratách. Ale aj o tom ako byť aj so stratou v pohode. Ako ju akceptovať, prijať ako svoju súčasť a nebrániť sa tomu. Hudba môže byť veľkou súčasťou tohto procesu. Hudba môže byť veľkou, úprimnou útechou,“ uviedol Richard Russell.
Nahrať album, na ktorom spojíte desiatku rôznych vokálov a hudobníkov či hudobníčok a stále z toho bude album, ktorý drží pokope a hrá spolu. To je veľká výzva. Richard Russell to opäť dokázal. Miestami až medidatívny a už tretí album sa mu opäť vydaril a je z neho cítiť, že hudbu, aj keď sa sám nechcem nazývať skutočným hudobníkom, naozaj miluje. „Keď tvoríte, tak sú tam vždy dve etapy. Prvá je, keď ste ako dieťa. Len sa hráte, skúšate a vznikne z toho nejakých chaos, ktorý v tej druhej etape musíte nejako upratať. Ja milujem obidve tieto fázy. Aj tú prvú, kedy nepoznáte žiadne hranice, aj tú druhú, kedy musíte byť veľmi prísny a vedieť vyhodnotiť, čo je naozaj v tej skladbe potrebné,“ prezradil Richard Russell.