Album týždňa: Trio Da Kali – Bagola

Album týždňa: Trio Da Kali – Bagola

Album tohto týždňa je tak trochu rarita – je to prvý samostatný album Tria Da Kali z Mali, ktoré vzniklo pred trinástimi rokmi. Na predchádzajúcom albume Ladilikan z roku 2017 však neboli sami – účinkovalo s nimi slávne americké sláčikové kvarteto Kronos Quartet, s ktorým absolvovali v predkovidových časoch aj úspešné koncertné turné. Toto trio je zároveň krásnym príkladom toho, ako funguje tradičná griotská kultúra národa Mandingov. Jeho dvaja členovia a jedna členka pochádzajú z rodín, v ktorých sa láska k hudbe a jej profesionálna interpretácia dedia z generácie na generáciu. V tomto prípade na rodokmeni naozaj záleží.

Speváčka Hawa Kasse Mady Diabaté je napríklad dcérou slávneho griotského speváka a skladateľa Kasseho Madyho Diabatého, ktorý bol za svojho života považovaný za jednu z dvoch najväčších mandinských speváckych hviezd 20. storočia spolu so Salifom Keitom. Keďže na albume sú skladby od všetkých členov kapely, dve z nich zložila aj Hawa, ktorá je zároveň výlučnou textárkou albumu Bagola.

Ďalším dedičným hudobníkom v Triu Da Kali je Mamadou „Madou“ Kouyaté, hráč na basovú verziu lutny ngoni, ktorého učiteľom bol jeho vlastný otec Bassekou Kouyaté. Madou začínal ako hudobník v otcovej kapele Ngoni Ba, no už má aj svoje vlastné projekty, vrátane Tria Da Kali. Iným významným hudobníkom v rodine bol jeho starý otec Moustapha Kouyaté, ďalší slávny hráč na ngoni, ktorý však nikdy nedovolil, aby jeho hru niekto nahral v štúdiu a púšťal zo záznamu – zásadne vystupoval iba naživo. Našťastie, jeho syn a vnuci už tento problém nemajú a tak si môžeme vychutnať nielen hru a sprievodné vokály, ale aj skladby Moustaphovho vnuka na tomto albume.

Tretím členom Tria Da Kali je Lassana Diabaté, virtuózny hráč na tradičný nástroj balafon. Tento prírodný perkusijný nástroj zhotovený z vyladených kúskov palisandrového dreva a tekvicových ozvučníc je vlastne prapredkom dnešného vibrafónu. Lassana takisto pochádza z  rodiny griotských hudobníkov, ale z Guiney. Ako devätnásťročný dostal angažmán v malijskom hlavnom meste Bamako, kde už zostal a stal sa dôležitou súčasťou miestnej scény. Nahrával s takými legendami, ako bol slávny hráč na koru Toumani Diabaté – Lassana bol členom jeho Symmetric Orchestra. Hoci Lassana doteraz nahral pod vlastným menom iba jeden sólový album v roku 2021, podieľal sa na mnohých dôležitých malijských nahrávkach – viaceré boli nominované aj na cenu Grammy (napríklad album Kulanjan, ktorý nahral Taj Mahal v roku 1999). V Triu Da Kali má Lassana na starosti výsledný zvuk kapely, je spolautorom aranžmánov, a autorom niekoľkých skladieb na albume.

Trio Da Kali_3_Carolina Vallejo.jpg

Desať skladieb z albumu Bagola bolo nahratých v januári 2023 v štúdiách v Paríži, jedenásta, ktorou je bonus nazvaný Deme, vznikol o desať rokov skôr v štúdiu v Bamaku a podieľalo sa na nej aj niekoľko hostí, vrátane producentky Lucy Durán, ktorá sa stará o sprievodný vokál a potlesky. Lucy, ktorá je etnomuzikologička, hudobníčka a rozhlasová redaktorka z Veľkej Británie, produkovala aj predchádzajúcu nahrávku Tria Da Kali s Kronos Quartetom. Dokonca má na albume Bagola aj jednu vlastnú skladbu s názvom Tulunke.

Zopakujme si ešte, čo okrem hudby najviac spája členov Tria Da Kali. Hoci jeden z nich sa narodil v Guinei a ďalší dvaja v Mali, majú spoločný nielen jazyk a etnikum, ale hlavne príslušnosť k spoločenskej vrstve griotov, ktorým sa v mandeských jazykoch hovorí najčastejšie djeli. Ich tradícia sa udržiava ústnym podaním už od čias afrických stredovekých ríš – Malijskej a Songhajskej ríše. Úlohou djeli bolo udržiavať históriu národa a vzdelanosť prostredníctvom umenia, najčastejšie spojením hudby a spevu. Boli to čosi ako dvorní básnici a speváci oslavných ód na panovníka. Najrešpektovanejším griotským rodom bol rod Diabaté, ktorého priezvisko nesú aj dvaja z troch členov tohto tria.

Tradícia griotov ako komentátorov historických udalostí, ale aj každodenných príbehov zo života má v západnej Afrike dlhú históriu, no grioti sa k politickej a sociálnej situácii vyjadrujú aj dnes, možno ešte otvorenejšie ako v minulosti. Dokonca existujú teórie, ktoré vidia v tejto tradícii základ neskoršieho afroamerického rapu a hiphopu. Moderní západoafrickí grioti sa už necítia zaviazaní používať iba tradičné nástroje ako ngoni, kora či balafon, ale neváhajú do rúk chytiť elektrickú gitaru, a miešať do svojich skladieb blues, reggae, džez, alebo prvky elektroniky. A hoci členovia Tria Da Kali majú skúsenosti aj s takýmito fúziami, na albume Bagola sa vracajú ku koreňom tejto hudby. Ich akustická lahôdka si zaslúži vašu pozornosť a som si istý, že to bude jeden z najocenovanejších albumov na konci tohto roku.

Pripravil: Potkan_FM, foto: Carolina Vallejo

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame