To, že čítanie nám prospieva, nie je žiadne tajomstvo. Podľa výskumov už 6 minút čítania denne redukuje stres o 68 percent a mnoho štúdii ukazuje, že čítanie pomáha udržiavať náš mozog aj v starobe. Ale nie je čítanie, ako čítanie. Áno, je veľký rozdiel, či čítate klasickú tlačenú knihu alebo článok z internetu vo vašom tablete.
Výskumíci sa v tomto prípade prikláňajú ku klasickým knihám. Anne Mangen z Univerzity v Stavangeri tvrdí, že čítačky a tablety neposkytujú to isté pohodlie mentálnej rekonštrukcie príbehu, ako ponúka klasická kniha.
Náš mozog je veľmi prispôsobivý a vytvára si nové spojenia, aby porozumel písmenám a textu. Čítame tak, že náš mozog si vytvára mentálne reprezentácie textu. To vzniká na základe umiestnenia stránky v knihe, či slova na stránke. Náš mozog si pamätá na základe toho, kde sa nachádzame v texte, či aká hrubá časť knihy je ešte pred nami.
Čítanie dlhých viet bez odkazov a odklikov je zručnosť, ktorú potrebujeme. Tá však môže vymiznúť, keď ju necvičíme. Kým nebol internet, čítali sme lineárne, bez hypertextových odklikov (vyrušovaní), a využívali sme senzorické detaily, aby sme si pamätali, kde sú v textoch kľúčové informácie.
Čítanie na obrazovkách mení spôsob, ako čítame. Text podvedome preskakujeme, namiesto toho, aby sme absorbovali jeho význam. Jedna štúdia dokonca dokázala, že text na obrazovkách čítame do tvaru písmena F: prečítame si celý prvý riadok, ale potom už text prechádzame iba po ľavej strane stránky. Tento spôsob nelineárneho čítania obmedzuje porozumieniu textu a sťažuje nám porozumenie dlhších textov.
Ako sa po svete šíri hnutie pomalého jedenia, tak už aktivisti prezentujú aj hnutie pomalého čítania. To nás má opäť vrátiť naspäť ku knihám.
Pomalé čítanie od nás vyžaduje aspoň 30-45 minút čítania bez vyrušovania technológiami. Mozog sa takto opäť prispôsobí lineárnemu čítaniu. A čo nám to prináša? Znižuje to stres a zvyšuje schopnosť koncentrovať sa.
Podľa niektorých výskumov čítanie kníh zvyšuje empatiu. Čítaním kníh sa totiž dostávame do myslí iných ľudí, prežívame s nimi ich životy, myšlienky hrdinov sa pretvárajú v našich hlavách, my ich reflektujeme a dokážeme spomaliť.
Čítanie kníh prospieva aj nášmu spánku. Celý deň trávime pred obrazovkami a naše telo ťažko zistí, kedy má ísť spať. Keď čítame papierovú knihu hodinu predtým, než ideme spať, náš mozog sa dostáva do novej zóny, úplne inej než je tá, v ktorej je, keď čítame z čítačky či tabletu.
Nezabúdajte, nič nie je stratené. Náš mozog je veľmi prispôsobivý a čítaním si ho dokážeme opäť napraviť.