Pete Doherty zahral pre veľký záujem dva koncerty.
„ Zažiť iba jeden z tých vzácnych a svätých okamihov, keď my všetci môžeme snívať o večnosti. Tu som sfetovaný a opíjajúci vlastnú opitosť, roztiahnutý v anonymnom londýnskom bare/klube/kaviarni/hlavnej ulici/kostole/cintoríne, a tak ďalej,“ píše Pete Doherty v zbierke svojich zápiskov The Book of Albion, ktoré redaktor periodika Daily Mail označil ako „denník niktoša“. Kniha vyšla v roku 2007, v umelcovom zrejme najbúrlivejšom období, keď bulvár napĺňal svojim vzťahom s modelkou Kate Moss a zábavkami spojenými s užívaním rôznych návykových látok. Aj keď hudobní kritici tvrdia, že svoj vrchol zažil počas účinkovania s kapelou The Libertines (ktorí sa rozpadli kvôli jeho nezhodám s iným výstredným britským umelcom Carlom Barâtom), Doherty získal uznanie aj za sólovú tvorbu na albume Grace/Wasteland v roku 2009. Milovník Baudelaira, Wildea či Orwellovho 1984 v súčasnosti pripravuje tretí album so skupinou Babyshambels a zároveň si našiel čas na prvú návštevu Bratislavy – keď svojich slovenských fanúšikov potešil dvoma koncertmi s husľami a gitarou.
Atmosféru pondelkového koncertu, na ktorý britská indie-rocková ikona zmeškala lietadlo, vyjadruje reakcia zo sociálnej siete:
„Počas čakania na koncert sa pár ľudí tak opilo, že vyzerali nakoniec horšie ako samotný spevák.“
Divákov držal v napätí aj počas druhého koncertu v utorok – keďže sa jeho nástup na pódium opäť oneskoril. Po príjemnej predohre od slovenskej skupiny Walter Shnitzelsson sa zdalo, že „čakanie na Godota“ skončilo a 34-ročný Doherty vystúpil za hlasného potlesku v sprievode akustického muzikanta Alana Wassa a šarmantnej huslistky - po prvej pesničke však zrazu nečakane utiekol späť do zákulisia. Publikum neskrývalo rozhorčenie, pretože predpokladalo, že Wass nahradil nepredvídateľného Petea. Mimochodom, aj Wass pobúril v roku 2007 britskú verejnosť, keď sa nechal nafilmovať bývalou priateľkou pri fajčení kokaínu. Akokoľvek, jeho sólo bolo citlivým a príjemným úvodom k Dohertyho návratu na scénu, v ktorý mnohí už nedúfali.
K jeho prejavu síce môžete mať výhrady (v publiku sa ozval názor, že mal rozladenú gitaru), Dohertyho výkon ale podporuje charizma a brilantné textárstvo. Napriek minimálnej komunikácii s divákmi si získal mnohé ženské srdcia, z ktorých niektoré sa snažili ukradnúť spevákove dopité plechovky piva z pódia. Zhruba o jedenástej potešil prítomných pesničkou Last of the English Roses zo sólového albumu, spevákova chémia s Wassom takmer pripomínala šokujúci záver jej videoklipu. Mnohé skladby, hlavne z repertoárov skupín The Libertines a Babyshambels (Can´t stand me now, Delivery, Music when the lights go out), rozospievali nadšené obecenstvo. Pokojnejšie melódie zahrané v minimalistickom prevedení striedali známe hity. „Hudbu sme nepočuli až keď zhasli svetlá“ a spevák odmietol venovať publiku prídavok. Obklopený aurou škandálov a bulvárnej hviezdy dokáže Pete už len svojou prítomnosťou vzbudiť ovácie. Vystúpenie mnohých naplnilo melanchóliou za mladíckym vzdorom, ktorý krásne stelesňuje imidž britských chuligánov. A ich kráľom je Doherty.
