Vitajte v Kodani. V (multi)kultúrnej Mekke s množstvom klubov a galérii, v meste, kde sú verejné priestory prístupné občanom a sú využívané na kultúru a voľný čas. Poďte sa prejsť po miestach, ktoré bežne nenájdete v turistických sprievodcoch! Po Kodani sa budeme pohybovať ako domáci. Sprevádzať vás bude Lenka, ktorá v Dánsku študovala, a Kodaň jej učarovala tak, že tu ostala pracovať. Dozviete sa, čo vidieť a zažiť, kde sa dobre najesť, kam ísť za hudbou, a pritom si úplne nevybieliť účet.
Hygge je typické dánske slovo, ktoré vyjadruje pocit pohody. Hygge je veľmi dôležitá časť dánskej kultúry. Idete do parku, polihujete, hádžete si tanier, grilujete a potom idete ku kamarátom na návštevu... Hygge je čokoľvek, čo si človek vychutná so svojimi najbližšími. Dáni sú na to experti. Pozor, hygge je prudko návykové!
Kodaň sa skladá z dištriktov. Severné je Norrebro, vo východnom Ostebro žijú hlavne prisťahovalci, vo Westebro musíte navštíviť Meat District – bývalé mäsiarske závody, ktoré sú prebudované na galérie a kluby. V centrálnej časti nesmiete vynechať pláže Islands brugge. Ama je južný ostrov, na ktorom sa rozprestiera známa Kristiania a ďalšie pláže a parky. Metro spája väčšinu mesta, ale najlepší spôsob dopravy je tu na bicykli. Aha, čo tu vybudovali pre cyklistov!
Hudba a zábava
Kodaň sme navštívili hlavne kvôli hudbe. Kam sa vybrať? Vypočujte si!
Pre ľahšie zorientovanie sa si kluby podelíme podľa ich geografickej polohy:
Severný distrikt Nørrebro – to je multikultúrna, ale aj hipsterská časť. Tieto miesta musíte navštíviť:
-
• Mayhem-KBH – experimental, noise, malý klub
-
• Vibes Apoteke – DJs, koktejly, rajský plyn
-
• Drone – nočný klub, lacné pivo a koncerty mladých nádejných talentov
-
• DuPong – pingpong bar!
-
• Red Square – skvele modernizované verejné priestranstvo. Aha: 1 a 2
Západný distrikt Vesterbro – hipsterská časť, tu sú bývalé mäsiarske závody prebudované na galérie a kluby
Centrum
-
• Musiccafeen (Huset-KBH) – rock, elektronika, noise a experimentálne koncerty (hrali tu napríklad Radiohead predtým, ako boli slávni)
-
• Reštaurácia Rub&Stub (Huset-KBH), kde varia z jedla zachráneného pred vyhodením
-
• Pumpehuset – koncertný priestor, pivná záhrada, grilovanie vonku a živá hudba
-
• Dome of Vision – architecture & culture, bar, zaujímavá budova, atmosféra, koncerty
-
• Islands Brygge – mestská pláž, plaváreň a oddychová zóna
-
• Nyhavn – klasická scéna z Kodane: kotviace lode, bary s terasami, podáva sa hlavne smørrebrod (ražné obložené chelbíčky) a čapované pivo
-
• Dronning Louises Bro – „hipsterský most“ plný ľudí s pivom a hudbou
-
• Jazzhouse – skvelý hudobný klub s krásnym interiérom
Amager – juh, viac zelene a priestrannejšie
-
• Copenhagen Street Food (Papirøen) – jedlo a hudba, výhľad na centrum cez more
-
• Christiania – hippie komunita, krásne domy, jazero, vegetariánske reštaurácie
-
• veľka scéna Loppen – (hrali tu Nirvana, Smashing Pumpkins..), open air bar/klub Nemoland
-
• Amager strand (krásna pláž)
Veľkou hudobnou udalosťou je festival Roskilde, ktorý sa nachádza len kúsok od Kodane. Priamo v Kodani sa odohráva množstvo festivalov. Dobre známy je pouličný festival Distortion. Na dva dni sa zastaví doprava a dídžeji a kapely hrajú len tak na ulici. A ako to už u Dánov býva, na druhý deň sú ulice také čisté, že ani nevyzerajú, že tam bol festival.
Život v Kodani
Ako sa sem dá najľahšie dostať? Začnite tu študovať alebo pracovať. Ideálne oboje. Ako na to?
Lenka študovala medzinárodný študijný program. Ten prebieha v angličtine a je zadarmo. Stačí spraviť jazykový test a prejaviť seriózny záujem. Občania Európskej únie nemusia platiť štipendium. V celom Dánsku prijímajú univerzity čo najviac zahraničných študentov. Prístup na školách je egalitariánsky: profesora netreba oslovovať všetkými titulmi, a tí bežne komunikujú so študentmi ako rovný s rovným. Výuka prebieha v tímoch a prostredníctvom projektového vyučovania. Dôraz sa kladie na praktické vyučovanie a nie memorovanie.
Dánska ekonomika silno závisí od expatov – vysokoškolsky vzdelaných profesionálov. Dáni si uvedomujú, že ak chcú mať silné firmy a priemysel, potrebujú pomoc zo zahraničia. Ak sa Dáni rozhodnú študovať, dostanú slušný príspevok od štátu. Ak vedia šetriť, dá sa vyžiť iba z tohto príspevku. Ak si nájdu pomimo štúdia brigádu, dá sa z toho veľmi dobre vyžiť. Zahraniční študenti, ktorí si nájdu prácu minimálne na polovičný úväzok, sa po novom môžu tiež uchádzať o tento príspevok. Ak tu človek pracuje minimálne rok na plný úväzok, alebo vyštuduje univerzitu ako denný študent, má nárok na dávky v nezamestnanosti a finančnú podporu počas hľadania zamestnania.
Veci ktoré určite nevynechajte, keď idete na výlet
Ako vyťažiť z mesta čo najviac, ako to robiť ako domáci? Odporúča Lenka:
„Najkrajšia je Kodaň v lete, kedy treba byť vonku: grilovať v parku typické dánske klobásy pølse a piť pivo, chodiť na pláž, na mestské festivaly. Človek má v lete v Kodani pocit, že je niekde v prímorskom letovisku. V centrálnej časti Kodane je totiž vybudovaná umelá pláž Islands brygge so skokanským mostíkom. Druhá najobľúbenejšia je Amastrand – piesočná pláž. Pláže prepája hipster – most, ako mu hovoria domáci.“
Typické pre Kodaň sú tzv. Kristiania bike – bicykle, ktoré majú vpredu úložný priestor, do ktorého sa zmestí človek, pes alebo reproduktory. Joga sa cvičí na voľných priestranstvách a v parkoch, ktorých je tu nespočetne veľa.
Jedlo a káva sú veľmi dôležité elementy dánskej kultúry. Typické jedlo sa volá smørrebrød – tmavý ražný chlieb s maslom. Všetko, čo sa na chlieb dáva, sa volá polleck. Je to niečo ako obložený chlebíček. Typický nápoj je pivo a káva.
Autentický zážitok z jedla získate na novovybudovanom kanáli Nyhavn. Okolo neho sa nachádzajú tie typické pastelovo farebné domčeky. Turistov lákajú kaviarne so stolmi vonku a, samozrejme, so všadeprítomnými chlebíčkami.
„Lacnejšou verziou je posedávať pri kanáli s pivami a rozprávať sa s kamarátmi a užívať si slnko. Keď v Dánsku vyjde slnko, všetci vyjdú na ulicu. Nikdy som si slnko tak veľmi nevážila ako tu. Slnko je veľmi vzácna vec. Teraz v lete je slnko do veľmi neskorých hodín, v zime je to zase len pár hodín slnečného slnka. V zime zase človek vstáva do tmy. Medzi 10 – 15 je slnko, a potom sa zase stmieva. Dáni sú omnoho živší v lete ako v zime. V zime sú viac utiahnutí a sedia doma,“ hovorí Lenka.
Dáni majú veľmi dobre fungujúci sociálny systém, ktorý je postavený na jednoduchom vzorci: Dánsko – Dáni – Dane. Panuje tu silná sociálna rovnosť, ktorú umožňujú vysoké platy a daňový systém. Ľudia na najvyšších pozíciách odvádzajú často až 60 percent zo svojich príjmov štátu, ktorý ich potom rozdeľuje ďalej. Takto je možné ponúknuť bezplatné zdravotníctvo a bezplatný prístup ku kultúrnymi inštitúciám, ako sú knižnice. Platy žien pracujúcich v supermarkete za pokladňou a vyšších manažérov sa veľmi nelíšia. V Dánsku dokážete vyžiť z učiteľského platu a nie je hanba, že ste učiteľ. Podľa prieskumov agentúry Transparency international vedú Dáni dlhodobo rebríček krajín s najnižšou korupciou. Tu je niečo na čítanie: dane a socialny system
Domáci ocenia, keď viete po dánsky. Je to gesto, znak toho, že sa chcete integrovať. Ak človek pri rozprávaní spraví chybu, často sa stane, že sa na neho automaticky obrátia s angličtinou. Ešte aj stavební robotníci tu vedia dobre po anglicky. Dánčina nie je ľahký jazyk. Veľké rozdiely sú v písomnej podobe a skutočnej výslovnosti. Len si skúste dať do prekladača mená štyroch najväčších dánskych miest!
Kodaň je silno návyková. Pozor, aby sa vám po pár hodinách nedostavil ten pocit ako Lenke: „Tak tu si viem predstaviť že by som žila.“